T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Niğde İl Sağlık Müdürlüğü Bor Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Niğde İl Sağlık Müdürlüğü Bor Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemiz büyümeye devam ediyor

Güncelleme Tarihi: 16/12/2019

Hastanemize yeni kazandırılan cihazlar ile  hastalarına umut olmaya devam ediyor.

Her geçen gün büyüyen ve kendini yenileyen Bor Ömer Halisdemir Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim  Araştırma Hastanesi yatak sayısını artırıldıktan sonra yeni cihazların alınmasıyla bölgemizde hizmet standardını artırmaya devam ediyor.

Niğde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Fatih Balcı, birliğe bağlı tüm tesislerin kendilerini yenileme ve büyüme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Balcı;” Niğde Kamu Hastaneleri Birliği olarak bağlı tüm tesislerimiz hastalarımıza kaliteli hizmet verme kapsamında çağın gerekli ve en son teknolojik cihazları kazandırma çalışmaları devam ediyor. Bor Fizik Tedavi  hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi olmasıyla birlikte daha önce yapılamayan hizmetleri verebilmek için tüm hızıyla çalışmalarını sürdürüyor.  Geçtiğimiz yıldan itibaren yeni servisler açılarak yatak  sayısının artırılmasıyla daha çok hastaya kısa zamanda hizmet vermeyi sürdürüyor. Yeni kazandırılan ESWT lazer cihazı (Şok dalga tedavisi),Whirpool (sıcak tedavisi),  Kriyoterapi (Soğuk Tedavisi) cihazları ile daha çok farklı tedavilere hizmet verilecek. Şok Dalga cihazı, vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan girişimsel olmayan yeni bir tedavi şeklidir. Fizik tedavide  Topuk dikeni,   Golfçü dirseği,  Tenisçi dirseği,   Omuz kireçlenmeleri gibi rahatsızlıklarda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. hastaya cerrahi olmayan acısız ağrısız, kortizonsuz bir tedavi imkanı sunmaktadır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam etmektedir. Kriyoterapi ise, fizik tedavide düşük sıcaklık yani soğuk uygulamanın lokal veya genele yayılmış şekilde kullanılmasıdır. Ağrının azaltılması, yaşam kalitesinin ve işlevsel kapasitenin artırılması amacı ile uygulanan bu tedavi şeklide oldukça fayda sağlayan tedaviler arasındadır. Eklemlerde ani olarak ortaya çıkan ağrılarda ise soğuk uygulamadan (kriyoterapi)  faydalanılmaktadır. Whirpool (sıcak tedavisi) ile   Sıcak uygulamalarda dokuların elastikliğindeki değişme ile sinir uçlarındaki bası ve gerilme gibi mekanik etkenler azalır.  Vazodilatasyon etkisi ile dolaşım artar ve metabolik atıkların uzaklaştırılması sağlanır. Ağrı,Kas spazmı,Fibromyalji gibi daha birçok rahatsızlıklarda kullanılan bir cihazdır.

Yeni cihazlarla birlikte daha farklı hasta tedavilerinin de yapılmaya başlanmasıyla birlikte hastanemiz daha çok hastaya hizmet verecek. Bölgemizde sadece Bor Ömer Halisdemir Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim  Araştırma Hastanemizde bulunan bu cihazlar il dışından gelecek hastalarımız içinde hizmet verilebilecek. “dedi