Hastanemizde EMG Çekimleri başladı
28 Ekim 2019

Hastanemizde EMG Çekimleri başladı!

Hastanemizde nöroloji uzmanı tarafından hastalara EMG çekimleri yapılacak. 

EMG Nedir?
EMG, elektromiyografi teriminin kısaltılmış adıdır. Kasların kasılmasını sağlayan elektriksel aktivitenin izlendiği ve yorumlandığı bir kas incelemesidir. Günlük kullanımında EMG incelemesi denildiğinde kas incelemesi anlamının yanı sıra sinir incelemesini de içeren testler bütünü anlamına gelmektedir.EMG ve sinir ileti incelemeleri sırasıyla omuriliğin ön boynuz hücreleri, sinir kökleri, sinir ağları, uç sinirler, sinir kas kavşağı ve kas hastalıklarının tanısını koymada kullanılan dolaylı bir yöntem olup uygulama kolaylığı nedeniyle çoğu zaman tek başına bazen de diğer yardımcı yöntemlerle olası en kesin tanıya götürmektedir. Sıklıkla bel ve boyun fıtıklarının, uç sinirlerin belli noktalarda sıkışmasının neden olduğu ağrılı durumlarda ve his kusurlarında, kol ve bacak güçsüzlüklerinin görüldüğü bazı durumlarda, sınırlı veya yaygın kas erimelerinde sinir ve kasların ne kadar zarar gördüğünü ölçmek amacıyla kullanılır.

Özellikle kalp piliniz (pacemaker) varsa, kan sulandırıcı olarak coumadin alıyorsanız, kan pıhtılaşması ile ilgili bozukluğunuz varsa mutlaka bunu EMG yapan hekime bildiriniz. EMG kalp pili olanlarda, pile yakın uygulandığında ayarlarını bozabilmekte ve coumadin alanlarda yapılan iğne EMG sırasında kas içi kanamalar olabilmektedir. Bunun yanında bulaşıcı hastalıklar (hepatit B, C ve AIDS) varsa mutlaka uygulayan hekimi uyarınız. İğne EMG’si yapılırken kullanılan iğneler sterildir ve size herhangi bir hastalık bulaştırması söz konusu değildir.

Hastanemiz Başhekimi Sayın Uzm. Dr. Muhttin Ömür GÜNGÖR; vatandaşlarımıza en kaliteli hizmeti vermek amacıyla hastanemizde eksikliği hissedilen cihazları hastalarımızın hizmetine sunulacağını belirtti.