T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Niğde İl Sağlık Müdürlüğü Bor Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Niğde İl Sağlık Müdürlüğü Bor Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yangın nasıl oluşur nasıl önlenir?

Güncelleme Tarihi: 16/12/2019

Yangın, maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan yanma reaksiyonlarının sebep olduğu doğal bir afettir. Yangınların oluştukları coğrafi alanda maddi hasarlara neden olmasının yanı sıra, yangının canlılar ve ekolojik denge üzerinde olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu derece tehlikeli olan yangın hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. Makalenin sonunda yangın videosunu da bulabilirsiniz.

Yangın nasıl oluşur ve nedir?

YANMA :Yanıcı maddenin oksijen ile ısı altında belirli bir oranlarda birleşmesiyle meydana gelen kimyasal bir reaksiyon olmasının yanı sıra, yüksek sıcaklık derecelerinde oluşur.

Yanma olayının gerçekleşebilmesi için üç ana unsurun belirli oranlarda bir araya gelmesi gerekmektedir. Yangın ise aslında tamamen kontrolümüz dışındaki yanma olayıdır. Yanmanın oluşabilmesi için gerekli olan bu üç şarta “YANGIN ÜÇGENİ” denir. YETERLİ ISI, YETERLİ OKSİJEN, YANICI MADDE yangın üçgenini oluşturur

Isı, oksijen ve yanıcı madde her zaman yaşadığımız ortamlarda bulunmaktadır. Ortamda bulunan bir yanıcı maddenin tutuşabilmesi yada yanabilmesi için; Aşağıdaki şekillere görüldüğü gibi; ısının, yanıcı maddenin tutuşma sıcaklığına ulaşması ve en az % 16 oranında O2 ile buluşarak bir arada olması gerekmektedir.

Bilgisizlik, tabiat olayları, sabotaj, kazalar, dikkatsizlik, ihmalkarlık başlıca yangın sebepleri olarak gösterilebilir.